ЕВРОПА ДИРЕКТНО РУСЕ

    ЕВРОПА ДИРЕКТНО РУСЕ

    • FacebookFacebook
    • GoogleGoogle
    • TwitterTwitter
    • Начало
    • #teamJunckerEU
    • #EuropeForCulture
    • #eu2018bg
    • Контакти
    • #BG10xEU
    • Актуално
    • Препоръчано
    • Събития
    • Европейски новини
    • Новини
    • Конкурси
    • Издания

    0

    Новини · Препоръчано

    ЕС и промишленият сектор обединяват силите си, за да осигурят инвестиции в размер на 22 млрд. евро за научни изследвания и иновации

    • от Irina
    • юли 14, 2013

    Camera lenses.

    През следващите седем години Европейската комисия, държавите — членки на ЕС, и европейският промишлен сектор ще осигурят инвестиции в размер на над 22 млрд. евро за иновации в сектори, в които се разкриват висококачествени работни места. По-голямата част от инвестициите ще бъде предназначена за пет публично-частни партньорства в областта на иновативните лекарства, въздухоплаването, биотехнологичните производства, горивните клетки и водорода и електрониката. Тези изследователски партньорства ще допринесат за повишаване на конкурентоспособността на промишлени сектори на ЕС, вече осигуряващи над 4 милиона работни места. Чрез тях също така ще се търсят решения за основни предизвикателства пред обществото, които не намират достатъчно бърз отговор само чрез пазарните механизми, като напр. намаляването на въглеродните емисии или осигуряването на ново поколение антибиотици (MEMO/13/669). С пакета също така се предлага да се разшири обхватът на една инициатива, така че да се обединят инвестициите за научни изследвания и иновации в областта на управлението на въздушното движение в подкрепа на инициативата „Единно европейско небе“ (IP/13/664).

    Председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу заяви: „ЕС трябва да запази лидерската си позиция в технологичните сектори от стратегическо значение в световен мащаб, които осигуряват висококачествени работни места. Именно с тази цел в пакета от мерки за инвестиции в иновации се съчетават публичното и частното финансиране. Това е чудесно доказателство, че бюджетът на ЕС е бюджет за растеж“.

    Като цяло с предложените инвестиции в размер на 8 млрд. евро по линия на следващата програма на ЕС в областта на научните изследвания и иновациите „Хоризонт 2020“ ще се осигурят около 10 млрд. евро от промишления сектор и близо 4 млрд. евро от държавите — членки на ЕС.

    Европейският комисар по въпросите на научните изследвания и иновациите Мойра Гейгън-Куин заяви: „Тези инициативи не само способстват за укрепването на нашата икономика, те са и инвестиции в по-добро качество на живот. Работейки заедно, ще съумеем да разрешим проблеми, с които не би могла да се справи сама нито една компания или държава“.

    Петте публично-частни партньорства, наречени „съвместни технологични инициативи“ (СТИ), са както следва:

    • Иновативни лекарства 2 (ИИЛ2): за разработване на следващо поколение ваксини, лекарства и методи за лечение, като напр. нови антибиотици (линк към информационна брошура)
    • Горивни клетки и водород 2 (ГКВ2): за разпространяване използването на незамърсяващи и ефикасни технологии в транспорта, промишления сектор и енергетиката (линк към информационна брошура)
    • Чисто небе 2: за разработване на по-малко замърсяващи и по-безшумни въздухоплавателни средства, при които емисиите на CO2 са съществено намалени (линк към информационна брошура)
    • Биотехнологични производства (БП): за използване на възобновяеми природни ресурси и иновативни технологии за осигуряване на по-екологосъобразни продукти за ежедневието (линк към информационна брошура)
    • Електронни компоненти и системи (ECSEL): за насърчаване развитието на капацитет за производство в европейския сектор на електрониката (линк към информационна брошура и MEMO/13/673)

    Контекст

    В СТИ могат да участват представители на редица промишлени сектори от цяла Европа, включително МСП, а за финансиране могат да кандидатстват всякакви научноизследователски организации. Комисията разработи новите инициативи в тясно сътрудничество с промишления сектор, който от своя страна се ангажира да предостави значителни финансови средства. Съществени промени бяха направени в отговор на критиките, че включването в сегашните инициативи е трудно поради твърде усложнените процедури.

    Инициативата за иновативни лекарства, както и СТИ за „Чисто небе“ и за горивните клетки и водорода съществуват и понастоящем, докато СТИ в областта на електрониката обединява две сегашни партньорства. СТИ за биотехнологични производства представлява нова инициатива. Сега са необходими нови законодателни предложения, за да се установят инициативите в рамките на следващата програма на ЕС за научни изследвания и иновации — „Хоризонт 2020“, която трябва да бъде одобрена от Европейския парламент и от Съвета.

    Част от пакета са и четири партньорства в рамките на публичния сектор между Европейската комисия и държавите — членки на ЕС: за нови методи за лечение на свързани с бедността болести, за технологии за измерване в услуга на повишаването на промишлената конкурентоспособност, за подкрепа за високотехнологичните МСП, както и за решения, чрез които на възрастните хора и хората с увреждания да се осигури безопасен живот в техните домове.

    В Съобщението на Комисията, придружаващо законодателните предложения, се посочват и предвидените от Комисията начини за засилване на ангажиментите, поети към промишления сектор в рамките на „Хоризонт 2020“, чрез публично-частни партньорства напр. в областта на екологичните автомобили, енергийноефективните сгради, „фабриките на бъдещето“, устойчивите процеси в промишлеността, роботиката и фотониката.

    Връзки

    Съобщение

    „Хоризонт 2020“

    RAPID

    Share on Facebook Share
    Share on TwitterTweet
    Share on Google Plus Share
    Share on Pinterest Share
    Share on LinkedIn Share
    Share on Digg Share
    • Предишна статия Комисия в ЕП гласува правила за облекчаване на регистрацията на коли в ЕС
    • Следваща статия Приключи Европейският семестър 2013

      Подобни статии

    • Разговори за икономическата политика на ЕС август 29, 2013
    • Българският филм „Урок“ е сред 10-те селектирани за Кинонаграда ЛУКС 2015 юли 9, 2015
    • Регистрирани са две граждански инициативи за европейските фондове и за качеството на храните септември 19, 2018
    • Комисията оповести доклада относно напредъка на България по механизма за сътрудничество и проверка януари 22, 2014
    • Последни публикации

      • Русе и още 5 града влизат в нов екопроект за 16.7 млн. евро февруари 18, 2019
      • Трансгранични плащания в ЕС извън еврозоната: ЕП премахва прекомерно високите такси февруари 15, 2019
      • Евробарометър: Българите остават оптимисти за бъдещето на Европа и с високо доверие в европейските институции февруари 14, 2019
    • European Year of Cultural Heritage Използвали ли сте информационен център на Europe Direct наскоро? Искаме да чуем вашето мнение! http://ec.europa.eu/eusurvey/runner/EDICfeedback2014?surveylanguage=BG
      • Recent Posts
      • Най-популярни
      • Коментари
      • Русе и още 5 града влизат в нов екопроект за 16.7 млн. еврофевруари 18, 2019
      • Трансгранични плащания в ЕС извън еврозоната: ЕП премахва прекомерно високите таксифевруари 15, 2019
      • Евробарометър: Българите остават оптимисти за бъдещето на Европа и с високо доверие в европейските институциифевруари 14, 2019
      • Парламентът даде зелена светлина за споразумението за свободна търговия между ЕС и Сингапурфевруари 13, 2019
      • Стажове в Европейския парламентянуари 22, 2014
      • Международен конкурс за карикатура Млади и ЕВРОбезРАБОТНИаприл 29, 2013
      • Петгодишната Емануела получи днес наградата си от конкурса „Моят умен град“юни 1, 2015
      • Голямата награда от конкурса Моята 10годишна Европа отива при Даниел Димитров #BG10xEUмай 2, 2017
      • Диана на:Петгодишната Емануела получи днес наградата си от конкурса „Моят умен град“
      • Ирина Йорданова на:Стажове в Европейския парламент
      • Илияна на:Стажове в Европейския парламент
    • февруари 2019
      П В С Ч П С Н
      « ян.    
       123
      45678910
      11121314151617
      18192021222324
      25262728  
    • Анкета

    • Видео

    • Намерете ни във Facebook

    • Twitter: europedirectrus

      Europe Direct Ruse
      • Евробарометър: Българите остават оптимисти за бъдещето на Европа и с високо доверие в европейските институции https://t.co/eLWNQ1RLGq 03:50:58 PM февруари 14, 2019 from Twitter Web Client ReplyRetweetFavorite
      • Изборите през 2019 г.: колко депутати ще бъдат избрани от всяка страна https://t.co/PMYd1aF7w2 via @Europarl_BG 02:53:37 PM февруари 13, 2019 from Twitter Web Client ReplyRetweetFavorite
      • ЕП одобри споразумението за свободна търговия между ЕС и Сингапур https://t.co/70N3XMJubf via @Europarl_BG 01:57:38 PM февруари 13, 2019 from Twitter Web Client ReplyRetweetFavorite
      • Фотоконкурс #MySocialEurope https://t.co/zH2xRUGhRg 01:36:34 PM февруари 12, 2019 from Twitter Web Client ReplyRetweetFavorite
      @europedirectrus
    • Партньори

      • Център за развитие на човешките ресурси
    • Приятели

      Ruse4Ruse
      СОУЕЕ

    • Home
    • Новини
    • ЕС и промишленият сектор обединяват силите си, за да осигурят инвестиции в размер на 22 млрд. евро за научни изследвания и иновации
          • Актуално
          • Препоръчано
          • Събития
          • Европейски новини
          • Новини
          • Конкурси
          • Издания
          • FacebookFacebook
          • GoogleGoogle
          • TwitterTwitter

          "Европа Директно" се осъществява с финансиране от Европейския съюз и фондация "Европейски институт", София.

          We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue to use this site we will assume that you are happy with it.Ok